46. Mochtínský přespolní běh za námi - Výsledky (+ foto) + aktualizace - další foto

09.05.2018 21:19

Přesně týden od Nýrského závodu, v úterý 8.5. se konal již 46. Mochtínský přespolní běh, který je aktuálně nejstarším závodem seriálu. Událost to byla vskutku masová, díky zařazení dětských kategorií do běžeckého poháru mládeže plzeňského kraje dorazilo do Mochtína spoustu rodičů s mladými závodníky, takže při příchodu do areálu nebyla pro početný dav téměř vidět ani 4 metry vysoká budova mochtínského TJ. Během dětských závodů dorazilo do areálu i množství dospělých běžců kategorií Ešus ligy, kteří během rozcvičky a čekání na start museli odolávat vábení stánku s cukrovou vatou. Výstřelem z pistole startoval závody všech kategorií legendární běžec Vlastík Zwiefelhofer starší. Trať byla oproti loňskému bažíru suchá, foukal čerstvý vítr směrem od Těšetin, což bylo nevýhodou v první části běhu, druhá polovina však byla po větru, což bylo závodníkům příjemnější, nikdo však nedisponoval natolik vytahaným dresem, aby mu to výrazně pomohlo v pohybu vpřed. Co se týče dramatičnosti, závod si vůbec nezadal s posledním závodem v Nýrsku. Druhý triumf letošní sezóně si připsal Šimon Bureš, který zkušeným výkonem ve finiše porazil překvapení závodu, druhého Jana Šebo, ze kterého se dle výsledků vyklubal dorostenec z oddílu SK Union Cheb. O tomto chlapci zřejmě ještě uslyšíme. Šimon v Mochtíně poprvé zvítězil při své čtvrté účasti, kdy předchozí ročníky byl dvakrát druhý a jednou třetí, tudíž každý jeho start v Mochtíně znamenal stupně vítězů.  Špička závodního pole však byla tento závod zajímavě široká, relativně blízko za vedoucím duem se o poslední příčku na bedně popralo trio MDDr. Luboš Kůra, MUDr. Jakub Jelínek a budoucí strojní inženýr Jirka Procházka mladší. Na třetí místo nakonec dosáhl nejzkušenější závodník z nich – Luboš Kůra. Na dohled tohoto tria dobíhalo duo bývalých skvělých mílařů a půlkařů klatovské atletiky, Tomáš Görner a Jaromír Urbánek, který byl nejrychlejší v kategorii M40. Dalšími šampiony jednotlivých kategorií byly stálice ešusligové scény Kája Voráček (M50) a Milan Lukačišin (M60). Sedmdesátníky ovládl Otakar Kučera, druhý byl po zranění se vracející Jiří Čada, o kterém jsme vypustili nepravdivou zprávu, že nedokončil pro zranění předchozí běh v Nýrsku. Omlouváme se tímto za mystifikaci, naštěstí pravda je docela jiná. Pan Čada se v Nýrsku na první start po zranění sice chystal, ale nakonec jej moudře odložil až na Mochtínský závod. V ženách obhájila titul z předchozích dvou let Péťa Dolejšová, která tři dny předem kvalitně potrénovala na horském maratonu v Beskydech, přesto to na předstihnutí manžela Tomáše nestačilo. Péťa je suverénně nejlepší běžkyní poslední dekády, v Mochtíně od roku 2009 zvítězila již po osmé. Pro druhé místo si lehkým krokem doběhla Marie Spasová, která si přehodila umístění z posledního závodu s Evou Kůrovou. Celková účast v dospělých byla velmi slušná – 39 mužů a 16 žen. Další akcí Ešus ligy bude kašperskohorský běžecký dvojboj 19.-20.5.